ERFELEK CUMALARI

 

         Cuma günlerinin ayrı bir yeri vardır Erfelek'te. Yalnızca kalabalığın oluştuğu, ticaretin canlandığı, gün değildir cumalar. İnsanlarımızın birlikte olduğu, özlem giderdiği, sevgililerini gördüğü hatta ilk kez gördüğü günlerdir.

         Cuma Erfelek'e adını veren gündür. Çevrede cuma namazının kılındığı ilk yerlerden biri olduğu için "CUMAYANI" olmuştur ilk adı. Cuma namazı için kalabalık oluştuğunda kendiliğinden bir pazar oluşmuş. İşte o gelenek sürmekte o günlerden bu yana.

         Cumalar, ahhhh o cumalar. Tellarla duyuruların yapıldığı, "ayvalık marka sabunlar / çok kuru sabunlar" seslerinin yankılandığı, kılıçkıran marka lastik ayakkabıların satıldığı, yaz günlerinde su satan çocukların "beş kuruş bardağı , buz gibi taze tulumba suyu" nidalarının yankılandığı, kasaplar sokağının şenlendiği cumalar artık gerilerde kaldı. Ne o eski kalabalıklar var, ne de o eski şakalar.

         Şimdilerde; dünlerden kalan kestane, töngel, üvez ve hurmalarla, süt ve süt ürünleri. Bir de aynı sözleri söylemeseler de çığırtkan pazarcıların sesleri: "Mandalin datluuuuu."

secure stats
                Paylas  

 

>